HIMALAJSKA CEDRA (Cedrus deodara)
Območje :
park cankar
Glavne značilnosti :
Himalajska cedra je vednozeleno iglasto drevo, ki zraste do 50 m v višino in do 3 m v širino. Pri mlajših drevesih je krošnja valjaste oblike, s staranjem pa prehaja v stožčasto obliko s povešenim vrhom. Veje se iz debla izraščajo vodoravno, njihovi konci pa so prav tako povešeni. Skorja je sprva svetlejša in gladka, s starostjo pa razpoka in potemni.
List :
Iglice so dolge 3-5 cm in so med cedrami najdaljše. So zelene do zelenomodre barve, tanke, zašiljene in precej mehke. Na drevesu ostanejo za dve ali tri leta.
Sadež :
Plodovi so rdečerjavi, ovalni, na vrhu zaobljeni storži, ki zrastejo do 10 cm v višino in do 6 cm v širino. Med zorenjem so modrikasti. Storž sestavljajo gole in na gosto poraščene plodne luske s po dvema trikotnima krilatima semenoma. Dozorel storž nikoli ne odpade, vendar razpade na drevesu v začetku zime.
Cvet:
Cvetovi so pokončni in združeni v moška in ženska socvetja. Moška socvetja so valjasta, dolga 4-7 cm in rumenkasta ter sestavljena iz mnogih prašnikov. Ženska socvetja so krajša, zelena in slabo opazna.